STYL LUDZI GÓR
  • Tatry Wysokie
  • Gorce
  • Beskidy
  • Pieniny
  • Okolice Krakowa
  • Pogoda – Tatry Polskie
  • Kontakt
Tatry Zachodnie

Przez Dolinę Kondratową na Kasprowy Wierch

by admin 8 sierpnia, 2014 No Comments

Celem naszej nietypowej wycieczki będzie dotarcie z Kuźnic przez Polanę Kondratową na Kasprowy Wierch. Naszą drogę celowo wydłużamy o spory odcienk szczytowy, aby podziwiać piękne widoki po stronie polskiej i słowackiej oraz pooddychać świeżym powietrzem.

Idąc z Kuźnic niebieskim szlakiem musimy dotrzeć do Polany Kondratowej, następnie obrać szlak zielony prowadzący nas rozległą i malowniczą Doliną Kondratową na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Na początku poruszamy się kamienistą Drogą Brata Alberta, aby dotrzeć do Polany Kalatówki. Następnie wkraczamy w las, aby dotrzeć do Hali Kondratowej.

20140802_092201
Widok na Przełęcz pod Kopą Kondracką

W tym miejscu warto odpocząć, choć znalezienie wolnej ławki graniczy z cudem. Warto więc spocząć w cieniu na trawie, aby podziwiać urokliwe schronisko i okolice. Dalej czeka nas krótkie podejście prawie płaskim szlakiem, a potem nieco trudniejszy szlak wiodący pod górę. Ze szlaku możemy cały czas podziwiać Giewont.

20140802_102514
Spojrzenie na Halę Kondratową ze szlaku

Szlak wiodący Doliną Kondratową wymaga sporego wysiłku. Prowadzi dość stromo zakosami w górę.

20140802_104642
Coraz biliżej szczytu…
20140802_110349
Giewont

Na przełęczy pod Kopą Kondratową

Pokonując spory odcinek szlaku znajdziemy się na wysokości 1826 metrów n.p.m. Możemy liczyć na wspaniałe widoki: Giewont oraz szczyty po słowackiej stronie Tatr.

Szlak z Przełęczy pod Kopą Kondracką do Kasprowego Wierchu nie jest zbyt trudny, gdyż nie prowadzi granią. Zwykle poprowadzony jest po stronie słowackiej, która jest łagodniejsza. W paru miejscach wymaga wsparcia się rękoma, ponieważ prowadzi przez skały. Trzeba jednak pamiętać, że w wielu miejscach możemy spodziewać się dużej ekspozycji. Od strony słowackiej znajduje się trawiaste zbocza (mogą by grożne w przypadku opadów deszczu lub śniegu), zaś po polskiej stronie liczne, strome urwiska. Zwykle szlak przebiega w oddali od nich, jednakże osoby cierpiące na lęk wysokości powinny zrezygnować z wędrówki.

20140802_114348

Szlak z przełęczy na Kasprowy Wierch

20140802_133133
Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu
20140802_141349
Przełęcz Liliowe oraz groźna Świnica w oddali
20140802_141417
Świnica 2301 m n.p.m.

Na Kasprowym Wierchu

Na tarasie budynku kolejki linowej znajdują się leżaki, na których zmęczeni turyście mogą odpocząć, pizzernia Dominium, a także kilka sklepików. Osoby, które nie lubią przepłacać, powinny zabrać ze sobą więcej napojów, gdyż koszt butelki wody mineralnej w sklepiu na Kasprowym Wierchu wynosi 10 zł.

Okolica kolejki to wspaniały punkt widokowy. Możemy stąd podziwiać Dolinę Gąsienicową, Kościelec, Świnicę, a także odległe szczyty Tatr Wysokich znajdujące się po stronie słowackiej.

Górna stacja kolejki oraz Obserwatorium Meteorologiczne to najwyższej położone budynki w Polsce. Górna stacja kolejki znajduje się na wysokości 1959 m p.m.m.

Zjazd kolejką kosztuje 43 złote (bilet normalny) lub 38 złote (bilet ulgowy). Ulgi przysługują dzieciom i młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, posiadającym legitymację studencką, legitymację ISIC lub EURO 26, osobom powyżej 65 roku życia oraz opiekunom grup szkolnych.

Warto wiedzieć, że kasa w Kuźnicach prowadzi sprzedaż biletów tylko na dzień bieżący, bezpośrednio przed odjazdem kolejki. W lipcu, sierpniu kolejka na Kasprowy Wierch jest czynna od godziny 7.00. Ostatni kurs z górnej stacji w tych miesiącach odbywa się o godzinie 21.00.

Bilet na kolejką na Kasprowy Wierch można nabyć także przez internet. Można go kupić online nawet 2 godziny przed wjazdem. Dostepne są na stronie www.pkl.pl.

Zainteresowanym podróżowaniem kolejkami polecamy przeczytanie artykułu o kolejce na Łomnicę

Kasprowy Wierch

  • Previous Najniebezpieczniejsze szlaki w Tatrach11 lat ago
  • Next Figurka Matki Boskiej Zawratowej11 lat ago

Tagi

Babia Góra Beskid Makowski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Bystra Chorwacja Czerwone Wierchy Dolina Białej Wody Dolina Będkowska Dolina Chochołowska Dolina Kościeliska Ganek Giewont Gorce Granaty Grześ Kasprowy Wierch Kościelec Krywań Ojcowski Park Narodowy Orla Perć Pieniny Pieskowa Skała Polski Grzebień Popradzki Staw Przełęcz pod Kopą Rakoń Rezerwat Zimny Dół Rohacze Rysy Szczyrbskie Jezioro Szpiglasowy Wierch Tatry Bielskie Tatry Słowackie Tatry Wysokie Tatry Zachodnie Warmia Łomnica Świnica
meteoblue

Ostatnie wpisy

  • Z Gruszowca na Śnieżnicę
  • Olsztyn, Mirów, Boblice, Morsko, Bydlin – na szlaku Orlich Gniazd
  • Pieniny późną jesienią
  • Szlak wokół Tatr – na rowerze z Nowego Targu na Słowację
  • Pilica i ruiny zamku w Smoleniu
2025 STYL LUDZI GÓR. Donna Theme powered by WordPress