Zamek w Olsztynie koło Częstochowy był kiedyś największym na tych terenach. Został wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. Ze wzniesienia zamkowego zobaczymy w oddali Częstochowę jak i piękne, zielone okolice z licznymi grupkami skałek. Z dawnych murów pozostało niewiele, sam zamek niegdyś składał się z trzech części: zamku górnego z okrągłą basztą i kaplicą oraz średniego i dolnego, które były położone niżej. Dziś na stokach wzniesienia zamkowego można zobaczyć pasące się owce, co dodaje niezwykłego klimatu temu miejscu.
Baszta zamkowa ma 35 m wysokości, zbudowana została u podstawy z kamienia, a w górnej części została wymurowana z cegły. Co ciekawe baszta nie posiadała wejścia, służyła jako więzienie dla skazanych na śmierć głodową.
Na zdjęciu widoczna jest czterokątna wieża obserwacyjna. Dziś można wejść na wieżę, stanowiącą punkt widokowy.
Zamek w Mirowie
Zamek Mirów i Bobolice leżą w odległości 1,5 km. Są uznawane za najpiękniejsze orle gniazda. Z okien jednego zamku widać drugi. Zamek w Mirowie wybudowany w stylu gotyckim składał się z dwóch części: dolnego i górnego zamku. Dolny zamek zachował się tylko fragmentarycznie. Obecnie zamek jest zamknięty i odrestaurowywany. Warto przejść się wokół zamku jak i pospacerować po okolicznym wzniesieniu. W niedalekiej odległości od budowli znajdują się bardzo malownicze skałki. Wzgórze zamkowe sąsiaduje z pięknym lasem.
Zamek w Boblicach
Zamek Bobolice został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego. Został on mocno zniszczony przez Szwedów w 1657 r. Po wojnach szwedzkich zaczął popadać w ruinę. Pod koniec XX wieku rodzina Laseckich postanowiła przywrócić świetność zamkowi, podejmując się rekonstrukcji zamku. Obecnie zamek prezentuje się wspaniale. Można zwiedzać jego dziedziniec i wnętrza.
Ruiny zamku w Bydlinie
Zamek w Morsku nie posiada zbyt wielu dokumentów o swojej historii. Prawdopodobnie został zbudowany przez księcia opolskiego Władysława. Zamek jest niedostępny do zwiedzania i dość mocno zaniedbany.