„Morskiemi Oczami” nazywano kiedyś wszystkie zbiorniki wodne w Tatrach. Dopiero gdy rozpoczęto nadawać imiona wszystkim stawom w Tatrach jeden z nich, położony w Dolinie Białki, zyskał tę nazwę. Jej pochodzenie próbowano wyjaśnić w różnoraki sposób. Najpopularniejszym poglądem było twierdzenie, że górskie stawy przypominają swoim wyglądem oka pawich piór to znaczy przy brzegach posiadają zabarwienie jasnozielone, zaś w środku ich wody są ciemno grantowe.
Kolory stawu górskiego
Inne wyjaśnienie pochodzenia tej nazwy ma związek z wierzeniami i przesądami ludzi. Niegdyś istniała legenda, że Morskie Oko jest połączone z morzem, a królowi Stanisławowi Augustowi przysyłano kawałki belek, które miały był szczątki okrętu zatoniętego w Morskim Oku.
Nazwa Morskie Oko w odniesieniu do stawu znajdującego się u podnóża Rysów po raz pierwszy pojawiła się w XVII. Stanisław Staszic w swoim zapisach nazywa jeszcze Morskie Oko Rybim Jeziorem, zaś Czarny Staw pod Rysami określa jako Morskie Oko. Staw był nazywany Rybim, ponieważ żyły w nim pstrągi i lipienie.
Morskie Oko – zdjęcie ze starego Albumu Polskich Tatr