STYL LUDZI GÓR
  • Tatry Wysokie
  • Gorce
  • Beskidy
  • Pieniny
  • Okolice Krakowa
  • Pogoda – Tatry Polskie
  • Kontakt
Doliny

Jak chronić oczy przed słońcem?

by admin 20 maja, 2013 No Comments

Gdy w końcu możemy cieszyć się długo oczekiwaną wiosną, powinniśmy przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad dotyczących korzystania z nie zawsze dobroczynnego wpływu słońca. Światło słoneczne nastraja nas pozytywnie, pomaga w zmaganiach z chandrą i zimową depresją ale jak wiadomo ma też szkodliwy wpływ na skórę, przyśpiesza starzenie i może powodować nowotwory skóry. Szkodliwemu działaniu promieni słonecznych zapobiegamy przy pomocy kosmetyków z filtrem UV. Rzadziej jednak pamiętamy o tym, by przed promieniami UV osłonić nasze oczy. W konsekwencji narażamy się nie tylko na przejściowe uczucie dyskomfortu, zaczerwienienie, uczucie pieczenia i suchości oczu ale też na poważniejsze dolegliwości, takie jak zaćma czy degeneracja plamki żółtej, skutkujące uszkodzeniem lub utratą wzroku.

Aby ochronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych należy przede wszystkim bardziej świadomie dobierać okulary. Okulary przeciwsłoneczne wybieramy zwykle pod względem fasonu, zapominając o ich podstawowej funkcji. Nie każde okulary przeciwsłoneczne są wyposażone w filtr UV. A jeśli go nie posiadają są nie tylko bezużyteczne ale mogą być także szkodliwe dla naszych oczu. Dlatego, najlepiej kupować okulary w sklepach optycznych a nie na ulicznych straganach. Jeśli nie mamy pewności, czy nasze okulary posiadają filtr UV, powinniśmy zapytać o to optyka. Dotyczy to nie tylko okularów przeciwsłonecznych ale też okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. Nawet zimą, promienie słoneczne mogą być groźne dla oczu, dlatego warto zaopatrzyć się w okulary lub soczewki posiadające filtr ochronny. Należy o tym szczególnie pamiętać w górach, gdyż światło słoneczne pada mocniej na dużej wysokości i odbija się od śniegu.

Pomocne mogą okazać się także krople do oczu typu „sztuczne łzy”, które zapobiegają przesuszeniu i redukują zmęczenie oczu, wywołane silnym promieniowaniem, zarówno słonecznym jak i tym docierającym z ekranu komputera. W aptekach można już kupić krople do oczu zawierające filtr UV.

Na rynku dostępne są setki specyfików zawierających filtry UVA i UVB. Przy wyborze odpowiedniego kosmetyku należy kierować się współczynnikiem pochłaniania promieni słonecznych (SPF), który określa czas w jakim nasza skóra jest chroniona przed promieniowaniem. Im wyższy współczynnik SPF, tym dłużej możemy bezpiecznie przebywać na słońcu. Niestety, kosmetyki o wysokim współczynniku SPF zawierają szereg związków chemicznych, które nie są obojętne dla naszej skóry i mogą być przyczyną alergii. Oprócz substancji chemicznych, do ochrony przed promieniowaniem słonecznym wykorzystywane są też bariery fizyczne, które nie pozwalają promieniom słonecznym dotrzeć do powierzchni skóry. Jedną z takich substancji jest tlenek cynku, dostępny w postaci specjalnie homogenizowanego preparatu.
Aby zabezpieczyć się przed niekorzystnym działaniem promieni ultrafioletowych można wykorzystać także naturalne i ogólnodostępne produkty żywnościowe, zawierające filtry ochronne. Takie właściwości posiadają przede wszystkim tłuszcze roślinne, takie jak olej z awokado, masło kakaowe, olej sezamowy a także wyciągi z kwiatu pomarańczy, rumianku i nagietka oraz sok z aloesu. W sklepach z naturalnymi kosmetykami znajdziemy balsamy i olejki zawierające te substancje. Bezpiecznemu oplaniu sprzyja także odpowiednia dieta bogata w witaminę C i E oraz w beta-karoten. Dzięki antyoksydantom zawartym w pożywieniu możemy zapobiec starzeniu się skóry a beta-karoten nada naszej opaleniźnie piękny kolor.

  • Previous Górski styl z importu – Patagonia12 lat ago
  • Next Transmission – polski brand z indiańską duszą12 lat ago

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Tagi

Babia Góra Beskid Makowski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Bystra Chorwacja Czerwone Wierchy Dolina Białej Wody Dolina Będkowska Dolina Chochołowska Dolina Kościeliska Ganek Giewont Gorce Granaty Grześ Kasprowy Wierch Kościelec Krywań Ojcowski Park Narodowy Orla Perć Pieniny Pieskowa Skała Polski Grzebień Popradzki Staw Przełęcz pod Kopą Rakoń Rezerwat Zimny Dół Rohacze Rysy Szczyrbskie Jezioro Szpiglasowy Wierch Tatry Bielskie Tatry Słowackie Tatry Wysokie Tatry Zachodnie Warmia Łomnica Świnica
meteoblue

Ostatnie wpisy

  • Z Gruszowca na Śnieżnicę
  • Olsztyn, Mirów, Boblice, Morsko, Bydlin – na szlaku Orlich Gniazd
  • Pieniny późną jesienią
  • Szlak wokół Tatr – na rowerze z Nowego Targu na Słowację
  • Pilica i ruiny zamku w Smoleniu
2025 STYL LUDZI GÓR. Donna Theme powered by WordPress