STYL LUDZI GÓR
  • Tatry Wysokie
  • Gorce
  • Beskidy
  • Pieniny
  • Okolice Krakowa
  • Pogoda – Tatry Polskie
  • Kontakt
Tatry Wysokie

Tatry – najciekawsze trasy

by admin 30 kwietnia, 2012 No Comments

Każdy kto ma okazję pojechać się w góry, wie jak istotne jest wybranie odpowiedniej trasy, która okaże się dla nas ekscytująca przygodą i ciekawym doświadczeniem.

Najciekawsze trasy zwykle wydaja się tylko te, które są bardzo trudne,a  tak naprawdę w polskich górach jest wiele ciekawych tras, które wcale nie należą do trudnych, a mogą dostarczyć nam wiele ciekawych widoków.

Przede wszystkim to trasy, które znajdują się w okolicy Pięciu Stawów, która są jednym z najpiękniejszych miejsce spacerowych w polskich Tatrach. Warto się tam wybrać choć raz, jednak należy pamiętać, że jeszcze w maju leżą tam grube warstwy śniegu, dlatego nie jest to trasa dla każdego. jeśli kochamy góry na pewno dużo przyjemności znajdziemy w wyprawie do schroniska Ornak, jednego z najmniejszych schronisk w naszym kraju, a jednocześnie wspaniałym miejscu, gdzie każdy z nas może spędzić miło czas popijając różnego rodzaju ciepłe trunki takie jak piwo czy wino grzane.

Najczęściej odwiedzane szlaki w polskich Tatrach

Szlak na Morskie Oko jest najbardziej popularny ze wszystkich szlaków w polskich Tatrach. Najwięcej turystów pokonuje asfaltowy szlak w lipcu i sierpniu. Jesli chcemy wybrać się nad Morskie Oko bez towarzystwa i nie czekać w kolejce po bilet wstępu do parku wybierzmy spokojniejsze miesiące: maj, czerwiec, wrzesień i pażdziernik.

Pod względem popularności na drugim miejscu znajduje się szlak wiodący Doliną Kościeliską. Co ciekawe w miesiąch zimowych szlak ten jest chętniej odwiedzany niż trasa wiodąca do Morskiego Oka. Najwięcej turystów odwiedza Doliną Kościelską w sierpniu, lipcu oraz czerwcu i wrześniu.

Na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych szlaków znajduje się ten rozpoczynający się od Jaworzynki.

Warto wiedzieć w roku 2013 sprzedano 2 111 984 bilety wstępu, co pokazuje jak ogromne rzesze turystów odwiedzają Tatry.

Trasy polecane na dobry początek:

1. Wiosenna wycieczka z Kuźnic na Giewont i zejście do Doliny Małej Łąki

2. Doliną Kościeliską do Smreczyńskiego Stawu i powrót Doliną Kościeliską

Trasy dla ambitnych i zaprawionych w górskich podbojach:

1. Doliną Chochołowską, a następnie trasą Jana Pawła II na Trzydniowiański Wierch a następnie zejście z powrotem do Doliny Chochołowskiej

trzydniadowianski

Widok z Trzydniowiańskiego Szczytu (zdj. MN)

2. Z Łysej Polany do Morskiego Oka, a następnie na Przełęcz pod Chłopkiem

Nasz piękny i dziki faworyt dla wytrwałych:

3. Od Łysej Polany Doliną Białej Wody do Litworowego Stawu i powrót Doliną Białej Wody lub przejście do Starego Smokowca

Informacja o trasie:Trasa ta należy do najbardziej wyjątkowym szlaków, jakie znajdziemy w okolicach Zakopanego. Wyróżnia ją to,  że bardzo rzadko spotkamy tam ludzi. Szlak Doliny Białej Wody rozpoczyna się w okolic przejścia granicznego Łysa Polana. Początkowo czeka nas długa wędrówka bardzo łatwą drogą, prowadząca do leśniczówki, aby następnie przejść w trasę wiodącą przez las. Szlak, który biegnie przez Dolinę Białej Wody, jest bardzo długi, jednak bardzo malowniczy i wart przemierzenia, ponieważ dalej znajdują się wspaniałe alpejskie krajobrazy. Z czasem las zmienia się w dziką puszczę, która zachwyca bogactwem gatunków roślin. To bardzo nieprzystępne i dzikie miejsce, które sprawia wrażenie jakby istniało od wieków w nienaruszonym stanie, a stopa ludzka nie miała okazji tam postać. Kolejny etap jest nieco trudniejszy, bowiem wymaga wspinaczki, ale warto zdobyć się na ten wysiłek, aby dotrzeć do wyżej położonego odcinka doliny, z której rozpościera się wspaniały widok na wysokie szczyty tatrzańskie. Kiedy opuścimy las będziemy mogli podziwiać przepiękny Wodospad Ciężka Siklawa, którego wody spływają z Ciężkiego Stawu. Jednym z najpiękniejszych widoków jest znajdujący się w oddali wodospad na szerokiej półce skalnej. Wygląda to bardzo egzotycznie i monumentalnie. Dalej wkroczymy już w przestrzeń pięknych strumieni, wodospadów i stawów górskich otoczonych ze wszystkich stron strzelistymi ścianami. Wspaniałym miejscem jest Staw Litworowy, którego krystalicznie czysta woda poraża swoim błękitem. To jeden z najpiękniejszych widoków tatrzańskich. Szlak zachwyca ze względu na swoją niebywałą egzotykę. Wrażenie, jakie wywołuje jest wręcz niespotykane na polskich szlakach. Doskonała trasa dla osób wytrzymałych i niebojących się długiej wędrówki.

litworowystawLitworowy Staw (zdj. MN)

Niezwykle istotną kwestią dla każdego podróżnika i zwolennika wypraw górskich jest wybór odpowiedniej trasy, a ponieważ w polskich Tatrach interesujących tras nie brakuje każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza kwestia to to, aby zdecydować się na trasę niezbyt trudną, a jednocześnie dająca nam wiele satysfakcji. Pamiętajmy, że w Tatrach jest wiele tras, które nie sprawią nam trudności, choćby na przykład wspaniała trasa wiodąca od Doliny Chochołowskiej do Kościelskiej, szczególnie malownicza w okresie zimowych, jednak pamiętajmy, że i tutaj znajdzie pewne przeszkody jak na przykład bardzo grube warstwy leżącego śniegu. Bez obuwia z Gore Texem lepiej nie wybierać się na długi spacer. Tutaj istnieje zagrożenie zapadnięcia się w głęboki śnieg i skręcenia kostki, a także doznanie innego urazu. Musimy stąpać więc bardzo ostrożnie i uważać na to, aby nasza noga nie zapadła się w głęboki śnieg,

Piękno gór jest niepowtarzalne, szczególnie w okresie wiosny, kiedy w specyficznym środowisku górskim pojawiają się nowe oznaki wiosny jak na przykład niezwykle delikatne, drobne krokusy, które na tle górskiego krajobrazu wyglądają przepięknie.

Do tego roztopiony śnieg w strumieniu, a także gruby warstwy zalegającego śniegu, który jeszcze nie stopniał  z pewnością nas zachwyci. Nie zapomnijmy więc o tym, aby wziąć aparat fotograficzny i uwiecznić ulotne piękno przyrody.

  • Previous Kurtka The North Face Resolve Jacket Lady13 lat ago
  • Next Niezniszczalna Cordura13 lat ago

Tagi

Babia Góra Beskid Makowski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Bystra Chorwacja Czerwone Wierchy Dolina Białej Wody Dolina Będkowska Dolina Chochołowska Dolina Kościeliska Ganek Giewont Gorce Granaty Grześ Kasprowy Wierch Kościelec Krywań Ojcowski Park Narodowy Orla Perć Pieniny Pieskowa Skała Polski Grzebień Popradzki Staw Przełęcz pod Kopą Rakoń Rezerwat Zimny Dół Rohacze Rysy Szczyrbskie Jezioro Szpiglasowy Wierch Tatry Bielskie Tatry Słowackie Tatry Wysokie Tatry Zachodnie Warmia Łomnica Świnica
meteoblue

Ostatnie wpisy

  • Z Gruszowca na Śnieżnicę
  • Olsztyn, Mirów, Boblice, Morsko, Bydlin – na szlaku Orlich Gniazd
  • Pieniny późną jesienią
  • Szlak wokół Tatr – na rowerze z Nowego Targu na Słowację
  • Pilica i ruiny zamku w Smoleniu
2025 STYL LUDZI GÓR. Donna Theme powered by WordPress