Każdy kto ma okazję pojechać się w góry, wie jak istotne jest wybranie odpowiedniej trasy, która okaże się dla nas ekscytująca przygodą i ciekawym doświadczeniem.
Najciekawsze trasy zwykle wydaja się tylko te, które są bardzo trudne,a tak naprawdę w polskich górach jest wiele ciekawych tras, które wcale nie należą do trudnych, a mogą dostarczyć nam wiele ciekawych widoków.
Przede wszystkim to trasy, które znajdują się w okolicy Pięciu Stawów, która są jednym z najpiękniejszych miejsce spacerowych w polskich Tatrach. Warto się tam wybrać choć raz, jednak należy pamiętać, że jeszcze w maju leżą tam grube warstwy śniegu, dlatego nie jest to trasa dla każdego. jeśli kochamy góry na pewno dużo przyjemności znajdziemy w wyprawie do schroniska Ornak, jednego z najmniejszych schronisk w naszym kraju, a jednocześnie wspaniałym miejscu, gdzie każdy z nas może spędzić miło czas popijając różnego rodzaju ciepłe trunki takie jak piwo czy wino grzane.
Najczęściej odwiedzane szlaki w polskich Tatrach
Szlak na Morskie Oko jest najbardziej popularny ze wszystkich szlaków w polskich Tatrach. Najwięcej turystów pokonuje asfaltowy szlak w lipcu i sierpniu. Jesli chcemy wybrać się nad Morskie Oko bez towarzystwa i nie czekać w kolejce po bilet wstępu do parku wybierzmy spokojniejsze miesiące: maj, czerwiec, wrzesień i pażdziernik.
Pod względem popularności na drugim miejscu znajduje się szlak wiodący Doliną Kościeliską. Co ciekawe w miesiąch zimowych szlak ten jest chętniej odwiedzany niż trasa wiodąca do Morskiego Oka. Najwięcej turystów odwiedza Doliną Kościelską w sierpniu, lipcu oraz czerwcu i wrześniu.
Na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych szlaków znajduje się ten rozpoczynający się od Jaworzynki.
Warto wiedzieć w roku 2013 sprzedano 2 111 984 bilety wstępu, co pokazuje jak ogromne rzesze turystów odwiedzają Tatry.
Trasy polecane na dobry początek:
1. Wiosenna wycieczka z Kuźnic na Giewont i zejście do Doliny Małej Łąki
2. Doliną Kościeliską do Smreczyńskiego Stawu i powrót Doliną Kościeliską
Trasy dla ambitnych i zaprawionych w górskich podbojach:
1. Doliną Chochołowską, a następnie trasą Jana Pawła II na Trzydniowiański Wierch a następnie zejście z powrotem do Doliny Chochołowskiej
Widok z Trzydniowiańskiego Szczytu (zdj. MN)
2. Z Łysej Polany do Morskiego Oka, a następnie na Przełęcz pod Chłopkiem
Nasz piękny i dziki faworyt dla wytrwałych:
3. Od Łysej Polany Doliną Białej Wody do Litworowego Stawu i powrót Doliną Białej Wody lub przejście do Starego Smokowca
Informacja o trasie:Trasa ta należy do najbardziej wyjątkowym szlaków, jakie znajdziemy w okolicach Zakopanego. Wyróżnia ją to, że bardzo rzadko spotkamy tam ludzi. Szlak Doliny Białej Wody rozpoczyna się w okolic przejścia granicznego Łysa Polana. Początkowo czeka nas długa wędrówka bardzo łatwą drogą, prowadząca do leśniczówki, aby następnie przejść w trasę wiodącą przez las. Szlak, który biegnie przez Dolinę Białej Wody, jest bardzo długi, jednak bardzo malowniczy i wart przemierzenia, ponieważ dalej znajdują się wspaniałe alpejskie krajobrazy. Z czasem las zmienia się w dziką puszczę, która zachwyca bogactwem gatunków roślin. To bardzo nieprzystępne i dzikie miejsce, które sprawia wrażenie jakby istniało od wieków w nienaruszonym stanie, a stopa ludzka nie miała okazji tam postać. Kolejny etap jest nieco trudniejszy, bowiem wymaga wspinaczki, ale warto zdobyć się na ten wysiłek, aby dotrzeć do wyżej położonego odcinka doliny, z której rozpościera się wspaniały widok na wysokie szczyty tatrzańskie. Kiedy opuścimy las będziemy mogli podziwiać przepiękny Wodospad Ciężka Siklawa, którego wody spływają z Ciężkiego Stawu. Jednym z najpiękniejszych widoków jest znajdujący się w oddali wodospad na szerokiej półce skalnej. Wygląda to bardzo egzotycznie i monumentalnie. Dalej wkroczymy już w przestrzeń pięknych strumieni, wodospadów i stawów górskich otoczonych ze wszystkich stron strzelistymi ścianami. Wspaniałym miejscem jest Staw Litworowy, którego krystalicznie czysta woda poraża swoim błękitem. To jeden z najpiękniejszych widoków tatrzańskich. Szlak zachwyca ze względu na swoją niebywałą egzotykę. Wrażenie, jakie wywołuje jest wręcz niespotykane na polskich szlakach. Doskonała trasa dla osób wytrzymałych i niebojących się długiej wędrówki.
Litworowy Staw (zdj. MN)
Niezwykle istotną kwestią dla każdego podróżnika i zwolennika wypraw górskich jest wybór odpowiedniej trasy, a ponieważ w polskich Tatrach interesujących tras nie brakuje każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsza kwestia to to, aby zdecydować się na trasę niezbyt trudną, a jednocześnie dająca nam wiele satysfakcji. Pamiętajmy, że w Tatrach jest wiele tras, które nie sprawią nam trudności, choćby na przykład wspaniała trasa wiodąca od Doliny Chochołowskiej do Kościelskiej, szczególnie malownicza w okresie zimowych, jednak pamiętajmy, że i tutaj znajdzie pewne przeszkody jak na przykład bardzo grube warstwy leżącego śniegu. Bez obuwia z Gore Texem lepiej nie wybierać się na długi spacer. Tutaj istnieje zagrożenie zapadnięcia się w głęboki śnieg i skręcenia kostki, a także doznanie innego urazu. Musimy stąpać więc bardzo ostrożnie i uważać na to, aby nasza noga nie zapadła się w głęboki śnieg,
Piękno gór jest niepowtarzalne, szczególnie w okresie wiosny, kiedy w specyficznym środowisku górskim pojawiają się nowe oznaki wiosny jak na przykład niezwykle delikatne, drobne krokusy, które na tle górskiego krajobrazu wyglądają przepięknie.
Do tego roztopiony śnieg w strumieniu, a także gruby warstwy zalegającego śniegu, który jeszcze nie stopniał z pewnością nas zachwyci. Nie zapomnijmy więc o tym, aby wziąć aparat fotograficzny i uwiecznić ulotne piękno przyrody.