STYL LUDZI GÓR
  • Tatry Wysokie
  • Gorce
  • Beskidy
  • Pieniny
  • Okolice Krakowa
  • Pogoda – Tatry Polskie
  • Kontakt
Uncategorized

Jak uchronić się przed burzą w Tatrach

by admin 20 lipca, 2014 No Comments

W lipcu 2014 doszło do porażania dwojga turystów przez piorun na Przełęczy pod Wołowcem. Nieprzytomny turystów znaleźli inni odwiedzający Tatrzański Park Narodowy, którzy wezwali TOPR. To bardzo istotne, aby wybierając się na wycieczkę w góry, pamiętać o niebezpieczeństwie wystąpienia burzy, znać podstawowe zasady zachowania się w trakcie burzy, a także umieć nieść pomoc poszkodowanym przez piorun.

Chmurami przynoszącymi burze są cumulonimbusy (Cb) czyli bardzo rozbudowane chmury, mające wysokość od kilku do kilkunastu kilometrów. Przypominają kowadło lub grzyb. Zwykle część wierzchołka tej chmury jest spłaszczona i gładka.

800px-Big_Cumulonimbus

W Tatrach burze pojawiają się zazwyczaj od maja do sierpnia. Wrzesień i kwiecień to miesiące, w który burze występują zdecydowanie rzadziej niż w miesiącach letnich. W pozostałych miesiącach burze w Tatrach występują już bardzo rzadko (zwykle wtedy są to burze frontowe, które pojawiają się niezależnie od temperatury). Burze związane z konwekcją zwykle pojawiają się popołudniu, wieczorem i nocy. Warto więc wyjść wcześniej w góry, aby nie narazić się na popołudniową burzę.

Najwięcej wypadków burzowych wydarza się w rejonie Giewontu i Czerwonych Wierchów.

Przed wyjściem na szlak trzeba zapoznać się z prognozą pogody np. na stronie pogodynka.pl. Od pewnego czasu w internecie dostępne są mapy, na których można obserwować przemieszczanie się frontów burzowych, a także intensywność wyładowań atmosferycznych. W przypadku, gdy w górach zaskoczy nasz burza, konieczne jest poszukiwanie schronienia. To konieczne, jeśli od błyskawicy do grzmotu jest mniej niż 30 sekund.

Mity na temat burzy

Zdarza się, że wierzymy w różne przesądy związane z burzą, dlatego warto je obalić. Przede wszystkim nieprawdą jest, że piorun uderza w jedno miejsce tylko raz. Zdarza się bowiem, że pioruny uderzają kilkukrotnie w to samo miejsce jak na przykład na Giewoncie. Mitem jest także konieczność wyłączenia telefonu komórkowego, mającego przyciągać ładunki elektryczne.  Pole magnetyczne telefonu nie jest w stanie przyciągnąć pioruna. Nieprawdą jest to, że w sytuacji zagrożenia porażeniem trzeba położyć się na ziemi. Wskazane jest zachowanie takiej pozycji, która ograniczy kontakt z podłożem.

Warto wiedzieć, że im zimniej, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nastąpi burza. Na występowanie burzy wpływ ma także wilgotność powietrza – im powietrze jest mniej wilgotne, tym mniejsza szansa, że ona wystąpi.

Skutki porażenia piorunem to przede wszystkim zaburzenie rytmu serca oraz oparzenia (gdyż często zapala się ubranie), uszkodzenie błony bębenkowej, zaburzenia widzenia.

Bardzo ważne jest, aby nie bać się dotykania osoby, która uległa porażeniu i udzielić jej pierwszej pomocy! 

Warto obejrzeć ten film, aby dowiedzieć się więcej na tema burzy w Tatrach

  • Previous Szlak na Kościelec11 lat ago
  • Next Przejścia graniczne w Tatrach11 lat ago

Tagi

Babia Góra Beskid Makowski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Bystra Chorwacja Czerwone Wierchy Dolina Białej Wody Dolina Będkowska Dolina Chochołowska Dolina Kościeliska Ganek Giewont Gorce Granaty Grześ Kasprowy Wierch Kościelec Krywań Ojcowski Park Narodowy Orla Perć Pieniny Pieskowa Skała Polski Grzebień Popradzki Staw Przełęcz pod Kopą Rakoń Rezerwat Zimny Dół Rohacze Rysy Szczyrbskie Jezioro Szpiglasowy Wierch Tatry Bielskie Tatry Słowackie Tatry Wysokie Tatry Zachodnie Warmia Łomnica Świnica
meteoblue

Ostatnie wpisy

  • Z Gruszowca na Śnieżnicę
  • Olsztyn, Mirów, Boblice, Morsko, Bydlin – na szlaku Orlich Gniazd
  • Pieniny późną jesienią
  • Szlak wokół Tatr – na rowerze z Nowego Targu na Słowację
  • Pilica i ruiny zamku w Smoleniu
2025 STYL LUDZI GÓR. Donna Theme powered by WordPress