Dolina Białej Wody to miejsce w Tatrach Wysokich, które szczególnie lubię i chętnie odwiedzam. Ze względu na położenie początku szlaku przy granicy polsko-słowackiej nie ma trudności z dojazdem. Wystarczy wysiąść z busa jadącego do Palenicy Białczańskiej na przystanku Łysa Polana i skierować się przez most na Białce na słowacką stronę.
Martwią jednak sznury aut i korki w okolicy Łysej Polany (spowodowane nie tylko remontem parkingu na Palenicy, ale wzmożonym ruchem turystycznym w tym roku), a także zdecydowanie większa liczba turystów na szlaku Doliną Białej Wody. Głosy o zadeptywaniu Tatr przez turystów przestają być pustymi słowami, kiedy widzi się tłumy do kasy biletowej TPN i stoi się w korku z powodu zablokowania drogi przez pojazdy. Nie wspominając o ogromnej ilości spalin, która zanieczyszcza teren parku narodowego.
Z Łysej Polany idziemy asfaltową drogą, która wiedzie równolegle do wschodniego brzegu Białki. Na horyzoncie ujrzymy szczyty polskie i słowackie.
Polana Biała Woda
Polana Biała Woda znajduje się na tej samej wysokości co schronisko w Roztoce, położone na drugim brzegu Białki.
Doliny Białej Wody
W miejscu, w którym Rybi Potok i Biała Woda łączą się, rozpoczyna się Dolina Białej Wody. Dolina Białej Wody posiada liczne odgałęzienia: Dolinę Żabich Stawów Białczańskich, Dolinę Ciężką, Dolinę Kaczą z Doliną Litworową, Dolinę Świstową, Dolinę Rówienki, Dolinę Spismichałową i Dolinę Rozpadliny. Wiele z tych dolin to miejsca zupełnie niedostępne dla ludzi. Żyje tam kilkadziesiąt jeleni, wiele świstaków oraz niedźwiedzie.
Potok Białka i wyłaniające się szczyty Młynarza
Młynarz to szczyt o wysokości 2179 m n.p.n. z trzema wierzchołkami, cechujący się skomplikowaną topografią. To jedno z najdzikszych miejsc w Tatrach, żyją tu niedźwiedzie i kozice. Północna ściana Małego Młynarza i wschodnia ściana Młynarczyka są najtrudniejszymi drogami wspinaczkowymi w Tatrach.
Turnie Młynarza (od lewej: Młynarczyk, Nawiesista Turnia, Przeziorowa Turnia, Upłazista Turnia, Młynarka)
Wschodnia grań Młynarza
Polana pod Wysoką
Polana leży na dnie zamknięcia żłobu polodowcowego. Stąd uchodzą cztery wiszące doliny boczne. Z Polany pod Wysoką idziemy dalej chodnikiem przez las.
Obozowisko taternickie
Fakt, że w pobliżu tego miejsca pojawiają się niedźwiedzie potwierdza odbity w mokrej glebie ślad niedźwiedziej łapy, który widziałam na szlaku.
Kacza Siklawa wyłania się zza drzew
Młynarz
Kacza Siklawa
Dalej podążamy wśród kosodrzewiny zakosami.
Alpejska Dolina Białej Wody
Szlak do Litworowego Stawu (od lewej: Rysy, Niżne Rysy, Ciężka Turnia, Wyżni Żabi Szczyt, Młynarz)
Litworowy Staw
Litworowy Staw – podstawowe dane
19,1 m głębokości
1,67 ha powierzchni
położenie na wysokości 1863 m
Spojrzenie w kierunku Małej Wysokiej
Litworowy Potok, którego wody tworzą poniżej potok Białka
Tajemnicza Dolina Kacza
Dolina Kacza należy do najdzikszych miejsc w Tatrach Wysokich. Jest jednym z pięter Doliny Białej Wody i zamykają ją potężne szczyty z Gankiem i Litworowym Szczytem na czele. W niższej części Doliny Kaczej znajduje się Zielony Staw (na wysokości 1577 m) widoczny na powyższym zdjęciu. Wypływa z niego potok, który spada w dół w postaci wodospadu Kacza Siklawa. Według legendy w noc świętojańską w Dolnie Kaczej pojawia się zaczarowana kaczka, która pływa po Zielony Stawie i znosi złote jajko.
Malownicza Kacza Siklawa
Leśniczówka na Polanie Biała Woda to jedyne miejsce w tej okolicy zamieszkiwane przez ludzi
Szlak przez Dolinę Białej Wody oznacza jedną z dłuższych wędrówek w Tatrach