STYL LUDZI GÓR
  • Tatry Wysokie
  • Gorce
  • Beskidy
  • Pieniny
  • Okolice Krakowa
  • Pogoda – Tatry Polskie
  • Kontakt
Tatry Wysokie , Top Stories

Orla Perć – siedem porad niezbędnych do przejścia szlaku

by admin 8 czerwca, 2013 No Comments

orlaperc

Orla Perć to szlak owiany legendą. Marzy o nim każdy, kto zdobył szczyty Tatr Wysokich i złapał bakcyla wspinania. Szlak ten różni się od innych dróg w Tatrach. Wiedzie granią na terenie mocno eksponowanym i jest w wielu miejscach ubezpieczony łańcuchami czy klamrami. Na Orlej mamy okazję zejść drabinką zawieszoną na skale i wspinać się kilkanaście metrów po klamrach. Do tego zdobyć Kozi Wierch, najwyższy szczyt w całości położony na terenie Polski.

gadowski

Powróćmy na chwilę do przeszłości. Wędrówka granią to dokładne tłumaczenie określenia Gratwadnerung, niemieckiego odpowiednika nazwy szlaku. Orla Perć powstawała od 1903 roku. Jej przygotowanie sprawiło wiele trudności technicznych, a także organizacyjnych, ponieważ wiele osób pracujących przy jego zakładaniu wolało rzucić pracę niż pracować w takim terenie.

Po upływie ponad 100 lat od wytyczenia drogi na Orlej Perci zginęło ponad 100 osób, z czego ponad połowa straciła życie z powodu poślizgnięcia na mokrych, zlodzonych skałach lub na płatach śniegu. Dla wszystkich tych, którzy chcą zmierzyć się z niezwykłym szklakiem przygotowaliśmy garść porad.

Przebieg szlaku:

Zawrat – Mały Kozi Wierch – Zmarzła Przełęcz – Kozia Przełęcz – Kozie Czuby – Kozi Wierch – Przeł. nad Dol. Buczynową –  Zadni Granat – Pośredni Granat – Skrajny Granat – Granacka Przełęcz – Pościel Jasińskiego – Mała Buczynowa Turnia – Krzyżne

orla-perc

7 porad dla idących na Orlą Perć

orlaperc3

Orla Perć – widok ze Szpiglasowej Przełęczy

1. Nie bagatelizuj szlaku podejściowego z Murowańca na Zawrat. Na trasie prowadzącej do Zawratu na przestrzeni kilkunastu lat doszło do kilkudziesięciu wypadków, także śmiertelnych, poza tym bardzo często zdarzają się tam zatory i trzeba cierpliwie czekać na swoją kolej. Lepiej nie zbaczać ze szlaku. W kilku miejscach szlak jest mocno eksponowany. W okresie przedzimowym górny odcinek tuż przed Przełęczą jest silnie zlodzony. Łatwo o poślizgnięcie.

2. Pamiętaj, że ruch na szlaku Zawrat – Kozi Wierch przebiega jednokierunkowo. Nie ryzykuj wyprawy od Koziego Wierchu w kierunku Zawratu, aby nie narażać siebie i innych na mijanie się w bardzo trudnych warunkach. W szczególności mowa tutaj o wspinaczce po klamrach na Kozi Wierch.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Orla Perć (widok z Hali Gąsienicowej)

3. Nie musisz przeskakiwać szczeliny, która znajduje się na trasie między Granatami. Poniżej znajduje się szlak, który umożliwia ominięcie groźnie wyglądającej szczeliny.

4. Jeśli z jakichś powodów będziesz chciał zejść ze szlaku Orlej Perci musisz wiedzieć, że  to nie takie proste. Szlak krzyżuje się ze szlakami prowadzącymi w doliny tylko w kilku miejscach: w Koziej Przełęczy, w okolicy Żlebu Kulczyńskiego, zejścia z Zadniego Granatu oraz Skrajnego Granatu. Jest także zejście w stronę Doliny Pięciu Stawów Szerokim Żlebem. Przed pójściem w góry przestudiuj mapę. Zejście z Koziej Przełęczy w stronę Doliny Pięciu Stawów nie należy do łatwych. Duża ekspozycja i sporo łańcuchów. Dość łatwo jest zejść w stronę Gąsienicowej z Przełęczy Koziej. Należy wystrzegać się zbaczania ze szlaku szczególnie pomiędzy Pośrednim i Skrajnym Grantem. Znajduje się tam bardzo niebezpieczny żleb Drege’a. W górnym odcinku jest łagodny, jednak kończy się 180- metrowym kominem. Jeśli zdecydujemy się zejść żlebem, może nie być odwrotu, ponieważ w pewnym momencie wejście pod górę jest bardzo trudne. To śmiertelna pułapka.

orlaperc

Widok z Orlej Perci (Przełęcz Krzyżne)

5. Na szlaku przy zejściu z Kozich Czub na Kozią Przełęcz znajduje się ośmiometrowa żelazna drabina, a dalej idąc w stronę Koziego Wierch klamry oraz powieszony w pionie łańcuch. Jeśli masz lęk wysokości, bujną wyobraźnię nie ryzykuj wejścia na Orlą Perć. Ten odcinek wbrew pozorom nie jest trudny technicznie, ale wymaga odpowiedniego nastawienia.

4

Drabinka na Orlej Perci (poniżej gęste chmury)

6. Odcinek z Zawratu do Skrajnego Granatu zajmuje około 4,5 godziny. Przejście całego szlaku zajmuje od 9 do 12 godzin i wymaga dobrego tempa, a także minimalizowania czasu przeznaczonego na odpoczynek. Jeśli decydujesz się na przejście całego szlaku, wybierz się z osobami, które mają podobną kondycję fizyczną. Wyjdź odpowiednio wcześnie. Przejście szlaku z Kuźnic i powrót do Kuźnic to spory wyczyn.

widok na granaty

Widok z Orlej Perci na szlak wiodący na Granaty

7. Idąc na Orlą Perć nie zapomnij o wodzie oraz jedzeniu. Jeśli chodzi o dodatkowy ubiór pamiętaj o kurtce przeciwdeszczowej, rękawiczkach bez palców, które przydadzą się w miejscach z łańcuchami i czapce lub chustce na głowę. Jeśli wybierasz się w słoneczny dzień weź olejek do opalania lub użyj go przed wyjściem na szlak. Chroń głowę przed słońcem.

Orla Perć

  • Previous Jak uniknąć choroby wysokościowej?12 lat ago
  • Next Ciekawy szlak na Słowacji – Kotlina Pięciu Stawów Spiskich (Tatry Słowackie)12 lat ago

Tagi

Babia Góra Beskid Makowski Beskid Sądecki Beskid Wyspowy Beskid Śląski Bystra Chorwacja Czerwone Wierchy Dolina Białej Wody Dolina Będkowska Dolina Chochołowska Dolina Kościeliska Ganek Giewont Gorce Granaty Grześ Kasprowy Wierch Kościelec Krywań Ojcowski Park Narodowy Orla Perć Pieniny Pieskowa Skała Polski Grzebień Popradzki Staw Przełęcz pod Kopą Rakoń Rezerwat Zimny Dół Rohacze Rysy Szczyrbskie Jezioro Szpiglasowy Wierch Tatry Bielskie Tatry Słowackie Tatry Wysokie Tatry Zachodnie Warmia Łomnica Świnica
meteoblue

Ostatnie wpisy

  • Z Gruszowca na Śnieżnicę
  • Olsztyn, Mirów, Boblice, Morsko, Bydlin – na szlaku Orlich Gniazd
  • Pieniny późną jesienią
  • Szlak wokół Tatr – na rowerze z Nowego Targu na Słowację
  • Pilica i ruiny zamku w Smoleniu
2025 STYL LUDZI GÓR. Donna Theme powered by WordPress