Rysy widzane z Przełęczy Szpiglasowej (w tle wierzchołek Rysów Słowackich)
Dużym powodzeniem wśród polskich turystów cieszy się szlak prowadzący na Rysy. Latem tworzą się na nim liczne zatory a przejście odcinka z łańcuchami wymaga nie lada cierpliwości i opanowania. Na szlaku spotkamy cały przekrój polskiego społeczeństwa: ludzi młodych i starych, doświadczonych i kompletnych nowicjuszy w górskiej wspinaczce. Warto uświadomić sobie kilka faktów zanim wyruszymy na Rysy.
- Szlak na Rysy wymaga wprawy w poruszaniu się po szlaku ubezpieczonym łańcuchami. Znajduje się tam jeden z najdłuższych odcinków z łańcuchami w polskich Tatrach.
- To bardzo długa trasa. Należy wstać wcześnie rano, aby jak najszybciej pokonać asfaltową drogę do Morskiego Oka i znaleźć się nad Czarnym Stawem pod Rysami. To umożliwi uniknięcie burzy, która często pojawia się w górach w godzinach popołudniowych latem.
- Jeśli chcesz zdobyć szczyt, a nie czujesz się na siłach, wybierz szlak po stronie słowackiej. Po drodze natrafisz na najwyżej położone tatrzańskie schronisko – Chatę pod Rysami (2250 m n.p.m.).
- Pamiętaj na Rysach nie odpoczniesz, na szczycie jest mało miejsca i bardzo tłoczno.
- Ostatni odcinek jest trudny, spora ekspozycja na dużej wysokości.
- Weź pod uwagę, że trasa nie należy do najprzyjemniejszych, jest zaśmiecona i brzydko na niej pachnie w niektórych miejscach.